Ako bolo na lavínovom kurze

08.02.2010
ako-bolo-na-lavinovom-kurze

V prípade, že niekoho zasype lavína, treba konať rýchlo. Rozhodujú minúty, sekundy. Spoliehať sa na záchranárov profesionálov sa nedá. Kým stihnú prísť, konať musia rýchlo tí, ktorí sú poblízku. Musia však vedieť ako...
Vo Vysokých Tatrách sa v tomto čase konal už druhý tohtoročný lavínový kurz. Tu sú dva pohľady od priamych účastníkov:

Roland:
Skialpinizmus je zrejme ideálny šport na hory v zime. Ideš kam chceš, zamakáš si, vychutnávaš tichú romantiku zasneženej prírody, oddýchneš na vysokohorskej chate a na konci si dobre zalyžuješ.

Má to len jednú vážnu nevýhodu – lavíny. Gravitácia pôsobí aj na masu snehu, ktrorý sa na sklonenom svahu môže dať do pohybu sám alebo pričinením človeka. Ak strhne človeka, pomelia ho, presunie niekam ďalej a nechá v šoku buď na povrchu alebo pod snehom. Smrť následkom poranenia je zriedkavá, väčšnina ľudí, ktorí zahynuli v lavíne umreli následkom zadusenia v snehu. To nenastáva okamžite, aj v snehu je kyslík, ktorý sa dá dýchať, pokiaľ nie sú zapchaté dýchacie cesty. Problémom je človekom vydychovaný kysličník uhličitý, ktorý sa hromadí okolo tváre a spôsobí udusnie. Pozitívna správa je, že do 18 minút je až 90% šanca na záchranu zasypaného. Do tejto doby nestihne prísť a konať žiadna horská služba, pomôcť si najlepšie možu členovia skupiny sami, teda tí, ktorých lavína nezsiahla.

Aj preto je viac než vhodné aby každý nosil lavínovú výbavu (pips, sonda, lopatka) a vedel ju aj účinne a rýchlo používať. Samozrejme, vyhľadávanie a záchrana zasypaných sú už konečné situácie, lepšia je vždy prevencia, vedieť terén odhadnúť, otestovať stabilitu snehu a rozhodnúť sa, či tadiaľ ísť alebo nie. Na kurze lavínovej problematiky sa za 2,5 dňa dajú naučiť základy teórie o snehu, teréne, pohybe, lavínach a prakticky si skúsiť testy stability, hľadanie zasypaných, postup pri záchrane. Na kurze padli aj niektoré mýty, v ktorých som doteraz v pohode žil, napr.: je to zlyžované, t.j. bezpečné ideme tam tiež...

Chalani – lektori boli skvelí, ak skialpuješ a zálaží Ti na živote vlastnom či ostatných ľudí kurz jednoznačne každému odporúčam.

Text a foto: Roland Lipták

Martina:
Chce to odvahu, vybavenie a skúsenosti ísť lyžovať do žľabov. Ale tak ako nám technika stále viac umožňuje pokoriť prírodu, môže aj zachrániť život...len ju treba mať...len ju treba vedieť používať... Osobne som držala „píps“ prvý krát v živote, keď som ho v piatok hádzala do batoha. Malý a predsa užitočný. Sonda a lopatka mi niečo hovorili, hlavne tá lopata. Človek by neveril, koľko sa dá naučiť za dva a pol dňa, keď je niečo prezentované kvalitne. Ani ja sama neviem ako sa zachovám, keď sa niečo stane. No netreba sa sústrediť na problém, ale jeho riešenie. Kurz napovie, ako pomôcť. V modelových situáciách na kurze sme sa viacerí presvedčili že to nie je také ľahké ako sa zdá.

Vyhľadanie, nasondovanie a najťažšie vykopanie. Drina. Samotná záchrana je však posledná vec, ktorú by som chcela zažiť a vyskúšať si naostro. Dôležitejšia je prevencia pred lavínami a celková bezpečnosť pri pohybe v zimnom teréne, ktorú človek získava skúsenosťami – alebo na kurze. Každý si z večerných prednášok a praktických cvičení v teréne odniesol to svoje, čo si chcel zapamätať. Základný kurz nie je náročný, ale dosť poučný. Núti ľudí používať pri akomkoľvek zimnom pohybe v horách nielen svaly ale aj hlavu.

Martina z Martina


Viac o kurzoch sa dozviete tu: www.mountainproguidng.com


Toto si treba tiež prečítať!!!

Fotky Ako bolo na lavínovom kurze

Diskusia

RE: Ako bolo na lavínovom kurze
09.02.2010
Pod článkom pribudol odkaz na veeeľmo zaujímavý článok o lavíne na Chopku - všetci prečítať !!!

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk www.adamsport.eu Eshop davorin.sk JM SPORT Adam Sport - Kreuzspitze GT

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri