Batizovskou dolinou a cez Sedlo pod Drukom

10.02.2012
batizovskou-dolinou-a-cez-sedlo-pod-drukom

V Poprade je mrazivých -30 stupňov. Koho by napadlo ísť v takýto deň na skialpovú túru do Tatier? Auto sa mi darí naštartovať, problémy nekončia ale podarí sa mi dopraviť sa do Smokovca. Tu sa stretávam s kamarátmi. Meníme plán. Presúvame sa do Tatranskej Polianky. Vyrážame na pásoch smer Sliezsky dom. Dnes ostaneme na slnku.

Je to Mrazivá vášeň, čo nás ženie hore aj v čase, keď ľudia tam dole ani radšej nevychádzajú vonku. Ráno ani nikoho nestretávame, rovnako ako cestou na Sliezsky a vlastne počas celej túry. Hore je však príjemnejšie ako dole v Poprade. Je inverzia a na slniečku sa dá...

Sme už príjemne rozmrazení a tak sa rozhodujeme nezastaviť na Sliezskom dome ale ideme skratkou smerom do Batizovskej doliny. Tu stretávame skupinku kamzíkov. Postávajú na úbočí pod Dromedárovým chrbtom a snažia sa spod snehu vyhrabať trávu. Šliapeme ďalej popod Gerlach a Batizovský žľab. Prechádzame popri Kostolíku až pod

 

Východné Batizovské sedlo cca 2300m.n.m.

V sedle sú úžasné výhľady do severu a aj na Prednú Gerlachovskú lávku a do Komarnického kotla. Nie sme tu zase len tak náhodou. Pozorujeme trasu geniálneho Gipsyho prechodu a fotíme. Zo sedla lyžujeme ponad Kostolík cez Paštrnákovu priehybu až pod Sedlo pod Drukom. Tu nalepujeme pásy. Čaká nás druhý výšľap dnešného dňa.

Na pásoch sa mi podarí výjsť až takmer hore. Kamarátom sa v tom mraze pásy odliepajú skôr.

 

 

Batizovská_dolina_prehľad  

 

 

 

 

Sedlo pod Drukom 2333m.n.m.

Toto sedlo, ktoré dostalo meno podľa veže vypínajúcej sa nad ním tvorí priechod medzi Batizovskou a Zlomiskovou dolinou. Ešte nikdy sme odtiaľto nelyžovali do Zlomísk a tak poslúchneme radu R:Gálfyho, ktorý na svojej stránke radí ísť už zo sedla na mačkách a lyže obúvať až po zlezení strmého žľabu.

Žľab zliezame otočení čelom ku stene a veru je taký strmý, že si môžem snehu líznuť a nemusím sa vôbec zohýbať :) Našťastie sneh drží a cepín zapichnutý celou rúčkou dáva pocit istoty. na konci žľabu už ruky necítim. Rýchlo dva kroky pod skalu nech na mňa nepadá sneh, ktorý spúšťajú chalani a poďho rozmrazovať sklenené ručičky.

Tu pripíname lyže. Pásový prašan!

V doline je už kôra a tvrdý ufúkaný sneh.

Bola to parádna túra do tohto mrazu. Na Majlátke nás vítajú: "Už ste tu zas?!" :)))

 

M.Bartoň

Fotky Batizovskou dolinou a cez Sedlo pod Drukom

Súvisiace články:

Diskusia

RE: Batizovskou dolinou a cez Sedlo pod Drukom
paso (peternemec1@gmail.com) - 10.02.2012
krásna trasa, krásne zážitky

RE: Batizovskou dolinou a cez Sedlo pod Drukom
LL 10.02.2012
no podľa rekognoskácie terínu .. daľší cieľ je asi jasný

RE: Batizovskou dolinou a cez Sedlo pod Drukom
Ivan (ivan.zila@gmail.com) - 11.02.2012
Ahoj Mato. Je na Magistrale v smere ku resp. od Sliezskeho nejaka stopa? Je na Magistrale a v Batizovskej d.nosny sneh (myslim pre pesiakov)? Inak pekna tura, hadam este Draciu branku ste mohli pridat... Dakujem.

RE: Batizovskou dolinou a cez Sedlo pod Drukom
martin 12.02.2012
magistrála bola pešiakmi prešľapaná, a radšej sme dali teplú polievku na Majlátke ako tú Dračiu bránku :D

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk www.adamsport.eu Eshop davorin.sk JM SPORT Adam Sport - Kreuzspitze GT

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri