Bokami Západných Tatier 2012

29.03.2012
bokami-zapadnych-tatier-2012

Hneď na začiatok treba povedať, že jubilejný piaty skialpový sviatok sa mimoriadne vydaril: rekordných 124 pretekárov, perfektné počasie (až tak teplo ale nemuselo byť), organizácia šliapala ako švajčiarske hodinky (80 ľudí sa staralo), strava bola bohatá, voda v sprchách teplá (väčšinou) a stopa komfortná (aspoň pre nás vzadu). Termín 23. - 25.3. bol ale „na hrane“ kvôli šialenému teplu, ktoré už takmer mesiac poctivo topilo sneh - našťastie ho bolo oproti minulým rokom dosť. Ale len na kopcoch - na podhorí po snehu ani stopy a tak aj vyzerali štarty prvých dvoch etáp z liptovskej strany.

  

Prvá etapa (19 800m dĺžka / 2130m prevýšenie) štartovala v piatok z Bobroveckej vápenice, štýlovo na štartovej čiare z trávy. Pár stoviek metrov asfaltu, blata a trávy po štarte vystriedal po vstupe do lesa špinavý sneh na novej zvážnici. Nad lesom už čistý, ale mokrý sneh a riadny hic znepríjemnil tiahly výstup na Ráztoku. Z nej len krátky zjazd (v mokrom firne, ako skoro všetky ostatné) na východ a ďalší výšľap na Príslop - ako na hojdačke. Z Príslopu nasledovalo náročné a lanom zaistené šúchanie dolu Kubovým žľabom do Baníkovského kotla a posledný výstup do sedielka v rebre Hrubej kopy. Potom už len (za odmenu) krásna lyžovačka cez Terasu do cieľa na Žiarskej chate. A samozrejme odjazd do ústia doliny a veget na chate Kožiar.

  

 

Druhá etapa (22 400m / 2400m) v sobotu začala na otočke autobusu v ústí Žiarskej doliny a zas zvážnica, piešťanské bahno a prúdy vody pod nohami na úvod. Našťastie to bolo kratšie ako v piatok a v tieni lesa aj trochu chladnejšie. Zato pásy a lyže si užili pár úsekov po hline a kameňoch, mňam mňam :-) Mierne stúpajúcim, širokým korytom dolinky Lučivník sme vystúpali tak ako včera na Ráztoku, zlyžovali k Žiarskej chate a hore už čakalo Smutné sedlo, hrebeň Troch kôp a Hrubej kopy (mačky, fixy). Pod sedlom ale organizátori nastražili časovú kontrolu a nestíhačov posielali do Baníkovského kotla skratkou - traverzom popod hrebeň, nech nezdržujú :-) Posledný výšľap na Baníkov bol už bez mačiek a istenia, zato v hornej časti niekde aj po brusniciach. Z vrcholu ešte krátko na pešo nad Baníkovské sedlo a znova odmena v podobe parádnej a dlhej lyžovačky (koho nohy neboleli) na oravskú stranu. Cieľ bol v Spálenej doline, na heliporte pod severnými svahmi Hrubej kopy. Ale bolo sa treba ešte dostať na chatu Zverovka, našťastie sa dalo na lyžiach až skoro k nej. A tam riadne pripekalo, takže všetci hromadne sušili čo sa dalo a kde sa dalo :-)

 

 

V nedeľu (19 300m / 2100m) bol štart konečne na lyžiach - pekne po zjazdovke. Približne po kilometri odbočka do lesa, menšia zápcha (na vydýchanie) v strmom cik-cak stúpaní lesom a výstup hrebeňom Zadného Salatína na hlavný hrebeň. Na vrchol Salatína sa šlo s lyžami na chrbte, ale mačky ani tu neboli potrebné. Po zjazde Salatínskou dolinou k hornej stanici lanovky čakala v ďalšom výšľape za horizontom Predného Salatína Brestová.  Z nej na ďalšiu kontrolu pod Salatínom  sa stúpalo peši v prebárajúcom sa snehu cez sedlo Parichvost. Zjazd širokým žľabom popod Grapy do Bobroveckej doliny bol síce ľadový, ale na okrajoch lyže dobre držali aj horších lyžiarov na konci pelotónu.  A keby niečo, „doskočisko“ bolo široké a horská služba dolu poctivo striehla :-) Pár minút oddychu pri jazde dolinou a už čakal posledný dlhší výstup na Sivý vrch, s krásnymi výhľadmi najmä na východ. Dojazd do cieľa na Chate pod Náružím ale nebol až taký jednoduchý, ako by sa mohol zdať. V dlhom traverze okolo Ostrej a Veľkej kopy bolo viacero krátkych „korčuľovacích“ výstupov, kde aj ruky dostali zabrať. Na chate bolo pekne družno, chatár dostal zarobiť, ale bolo treba sa pobrať na vyhodnotenie na štadión do Bobrovca, kde to v piatok celé aj začalo. Našťastie snehu na odjazd na lyžiach dosť, takmer až pod kopec, a odtiaľ odvoz zabezpečený, uff :-)

 

 

Takže skoro všetci to celé zdarne zvládli, našťastie len jedna zlomená noha (hneď prvý deň) a zopár odrenín ako „daň krutej prírode“ :-) K tomu zopár odstúpení, ale to sa na pretekoch stáva. Mená víťazov aj tých ostatných sú vo výsledkoch, trasa zdokumentovaná fotkami v galérii a tu nižšie pridávame ešte zopár odkazov na ďalšie fotky a videjká pre lepšiu predstavivosť. Väčšina zúčastnených nešetrila superlatívmi, takže dúfajme že o rok...

 

Rišo Pouš

 

 

viac fotiek: http://www.csweb.sk/photo/foto/13-bokami-1

 

video od M.Cigliana: http://vimeo.com/39192256

 

video od R. Hatiara: http://ceper.sk/videogaleria/bokami-zapadnych-tatier-go-pro-video-experiment

 

Fotky Bokami Západných Tatier 2012

Súvisiace články:

Diskusia

RE: Bokami Západných Tatier 2012
tomas 31.03.2012
pekny report

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk www.adamsport.eu Eshop davorin.sk JM SPORT Adam Sport - Kreuzspitze GT

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri