Skialpinizmus - Damüls - najviac zasnežená obec na svete - Vetroplach magazin

Damüls - najviac zasnežená obec na svete

05.05.2010
damuls-najviac-zasnezena-obec-na-svete

                   Rakúsky Damüls sa môže pochváliť svetovým primátom. V priemere tu napadne každý rok 930 cm snehu. Obyvatelia malej dedinky v najzápadnejšom cípe Rakúska sú na snehové prívaly zvyknutí a zimná kalamita ich len tak nezaskočí. Dávnejšie bola táto obec v nadmorskej výške 1428 metrov počas zimy často celé dni bez spojenia s okolitým svetom. Dnes udržujú prejazdnosť miestnych komunikácií snehové frézy a snehová nádielka láka do obľúbeného lyžiarskeho centra turistov. Jazda po ceste lemovanej štvormetrovými snehovými valmi tu nie je zriedkavosťou.

Titul najzasneženejšieho trvale obývaného miesta získal Damüls v roku 2006 vďaka iniciatíve nemeckého novinára Reinhardta Wurzela, ktorý už roky sleduje meteorologické extrémy po celom svete. Po návrate z Ojmjakonu, ktorý je s rekordom 71,2 stupňov Celzia pod nulou najchladnejším obývaným miestom na svete, sa spojil s poprednými observatóriami a zahájil hľadanie obcí s najväčším priemerným množstvom snehu. Vo výslednej tabuľke sa za Damülsom umiestnila rakúska obec Schrecken - Oberboden a švajčiarsky Braunwald.

Absolútny rekord vo výške ročných snehových zrážok mimo obývaných miest drží americký Mount Baker, kde bolo v roku 2003 nameraných behom jedinej zimy 28,96 metrov snehu.

Lyžiarske stredisko St.Anton - Lech - Zürs leží len kúsok na východ od Damülsu. O tom, že niečo na tomto tvrdení bude sme sa mohli presvedčiť tejto zimy koncom marca. V čase keď sa toho v slovenských horách veľa robiť nedalo tu ležali masy snehu...

M.B.

Fotky Damüls - najviac zasnežená obec na svete


Súvisiace články:

Diskusia
Partneri

JM SPORT www.skyrunning.sk www.tatry.nfo.sk www.msslovakia.eu
www.sherpacaffe.sk Pavol Kuna sport.sk
www.scandinavia.sk www.scandinavia.sk www.tatryportal.sk
alkan.szm.com www.outdoorfilmy.sk
www.modralanovka.sk
www.montana.cz
©  Vetroplachmagazin 2007 - 2019  |  designed by MVM Trade s.r.o.
All rights reserved
Počet prístupov: 4051975