Skialpinizmus - Rifugio Gianni Casati (3254m.) - Vetroplach magazin

Rifugio Gianni Casati (3254m.)

22.02.2009
rifugio-gianni-casati-3254m-Chata Casati sa nachádza v Ortlerských Alpách. Nájdete ju priamo na polceste medzi vrcholmi Cevedale a Königspitze v sedle Langfernerjoch (3266), ktoré sa často nazýva aj Cevedalepass. Chata leží na okraji ľadovcového plata po ktorom vedie klasická výstupová trasa na Cevedale a Zufallspitzen. Sú odtiaľto nádherné výhľady na Königspitze a množstvo ďalších vrcholov.

Kuriózna a atraktívna nie je len jej poloha, ale aj veľkosť (230 lôžok) a nadmorská výška 3254 metrov nad morom. Chata bola postavená a otvorená v roku 1923 ako náhrada za cez vojnu zničenú Halleschen hütte v neďalekom sedle Eisseepass. V roku 1934 bola postavená nad chatou ďalšia menšia budova, ktorá nesie meno Alexandro Guasti. Táto dnes slúži ako winterraum. Ten je v čase, keď je Casati zatvorená stále otvorený a prístupný. V čase mojej návštevy boli sprístupnené dve spálne s poschodovými posteľami (cca 12 lôžok) a jedna spoločenská izba. Vo winterraume je zakázané kúriť a zakladať otvorený oheň a tak prípadným záujemcom o návštevu v zimnom období odporúčam teplý spacák. V tejto nadmorskej výške moc teplo nebude. K dispozícii tu sú postaršie deky. (foto)

Casati býva otvorená na skialpinistickú sezónu (marec - apríl) a v lete (júl - september). Medzi zaujímavosti patria určite aj pozostatky vleku na ľadovci pred chatou. Ten je už dlho mimo prevádzky, ale možnosti letného lyžovania boli jedným z dôvodov prečo má chata tak veľa lôžok.

Chata je spravovaná s talianskej strany. Zásobuje sa pomocou nákladného vleku smerom od chaty Pizzini.

Prístup: Na chatu vedú tri hlavné prístupové cesty. Z nich najľahšia a jediná bez prechodu ľadovca je práve tá od chaty Pizzini z talianskej strany (Bormio). Ďalšie prístupové trasy sú zo Suldenu cez Suldenský ľadovec a z doliny Martelltal taktiež vedie prístupová cesta cez ľadovec.

O možnostiach túr z chaty Casati sa dozviete viac z článkov - odkazy dole.

Tento článok bude po otvorení chaty v tejto sezóne postupne aktualizovaný o ďalšie informácie: ceny, čas otvorenia, fotky...

Webová stránka chaty je preložená dokonca aj do slovenčiny!
www.rifugiocasati.it

Fotky Rifugio Gianni Casati (3254m.)


Súvisiace články:

Diskusia
Partneri

JM SPORT www.skyrunning.sk www.tatry.nfo.sk www.msslovakia.eu
www.sherpacaffe.sk Pavol Kuna sport.sk
www.scandinavia.sk www.scandinavia.sk www.tatryportal.sk
alkan.szm.com www.outdoorfilmy.sk
www.modralanovka.sk
www.montana.cz
©  Vetroplachmagazin 2007 - 2019  |  designed by MVM Trade s.r.o.
All rights reserved
Počet prístupov: 4489054