Skialpinizmus - Skialp v Suldene: Okolo Vertainspitze 3545m. - Vetroplach magazin

Skialp v Suldene: Okolo Vertainspitze 3545m.

25.03.2012
skialp-v-suldene-okolo-vertainspitze-3545m-

Taliansko - Ortlerské Alpy - Sulden

Táto zima nebola k jednej z najlepších skialpinistických oblastí v Alpách moc štedrá na sneh a tak som siahol do archívu a spracoval jednu z tých najkrajších túr aké táto oblasť v dobrých snehových podmienkach ponúka. Vertainspitze je krásny vyhliadkový kopec. Z jeho vrcholu sa pozeráte Ortleru priamo do tváre. Vidieť sa však dajú zaujímavé veci na všetky strany. Na Vertainspitze sa najčastejšie vystupuje a aj lyžuje naspäť dolinou Rozimtal zo Suldenu.

 

Minulú zimu som však využil mimoriadne snehové podmienky a spravil som okruh okolo Vertainspitze. Zo Suldenu treba vystúpať dolinou Zaytal ku Dusseldorfer hutte (v zime mimo prevádzky), odtiaľ je kľúčovým miestom celej túry výšľap do Angelusscharte. V prípade dobrých snehových podmienok sa dá vyšliapať na pásoch až do sedla úbočím vľavo. Pozor! často tu padajú lavíny.

 

V sedle Angelusscharte sa otvára výhľad na Laaser Ferner. Úžasný plochý ľadovec vám poskytne výhľady aké u nás doma nemáme. Po ľadovci sa traverzne vpravo do Rozimjochu alebo do sedielka ešte trošku viac vpravo (trhliny na ľadovci som nezaregistroval). Ľahký výšľap a ocitnete sa na úbočí Vertainspitze. Odtiaľto to už nie je ďaleko na vrchol, ktorým vyvrcholí aj celá túra. :))

 

Samozrejme v prípade dobrých snehových podmienok na vás čaká parádny zjazd 1500 v.m. až dole do Suldenu cez Rozimtal. Takže vrcholy na vás môžu čakať aj v zjazde :)) Túru treba plánovať ako celodennú, prevýšenie cca 1800 v.m. dva výšľapy.

 

      pohľad_na_túru_z_protisvahu_spod_Ortlera

 

V tejto oblasti sa dajú urobiť aj ďalšie zaujímavé túry: Kleine Angelus, Angelusspitze, Plattenspitze, Schildspitze a pod., okruh okolo Vertainu spolu s jeho vrcholom však považujem za jednu z najkrajších. Prechádza sa dvomi dolinami a veľkým ľadovcovým platom. Krajina sa mení pred očami a je ozaj na čo pozerať.

 

M.Bartoň

 

 

 

 

 

Fotky Skialp v Suldene: Okolo Vertainspitze 3545m.


Súvisiace články:

Diskusia
Partneri

JM SPORT www.skyrunning.sk www.tatry.nfo.sk www.msslovakia.eu
www.sherpacaffe.sk Pavol Kuna sport.sk
www.scandinavia.sk www.scandinavia.sk www.tatryportal.sk
alkan.szm.com www.outdoorfilmy.sk
www.modralanovka.sk
www.montana.cz
©  Vetroplachmagazin 2007 - 2019  |  designed by MVM Trade s.r.o.
All rights reserved
Počet prístupov: 4502317