Skialpinizmus - Skialp: Zlobivá - Vetroplach magazin

Skialp: Zlobivá

10.04.2012
skialp-zlobiva

Je opäť sobota a vo štvorici v neskorom rannom čase, ako to už býva tento rok zvykom, vyrážame smer Popradské pleso. Cestou premýšľame, ktorý z naplánovaných cieľov vybrať. Predbežne: Zlomiská, že neskôr sa uvidí kam. Pod prvým prahom je stále tvrdo. Úvahy smerujeme najprv na ľahký žľab z Nižnej Zlobnej štrbiny. Marek s Vladom sa však rozhodli pre Dračie sedlo a to už Matúš nekompromisne hlási - ideme na Zlobivú!

 

Slnko nad prahom už slušne pečie, v žľabe sme spozorovali 3 pešiakov. Aspoň nám prešľapú cestu, myslíme si. Dobehli sme ich však už nad dolným zúžením, idú pomaly a ešte sa aj istia. Žľab je stále tvrdý, takže na mačkách postupujeme rýchlo - Matúš zase ako raketa niekde vpredu. Kým prídem do Nižnej Zlobnej lávky, už má vybalené sľučky - "skúsim vrchol, možno to pustí aj v lyžiarkach". Tak to skúsil, nepustilo. Aspoň si užil adrenalínu pri zostupe a zabili sme čas, kým pešiaci nevyšli zo žľabu. Zatiaľ ešte obdivujeme výhľady hlavne na sever - Kačacia dolina je divoká, severné steny Popradského Ľadového, Kačacieho aj Batizovského sú stále "pocukrované".

 

Môžeme začať: svah už je nadtopený akurát a prvé oblúčiky zo Zlobnej kopy sú parádne. Prichádzam do zúženia a tu je to horšie - nadtopený vrch nedrží a pod ním ľad s rigolom v strede - šírka 2m, tak nič, zošľapávam lyžami bokom. Matúš skúša odchádzku, tam však treba vypnúť lyže a na pešo cez šutre. Traverz pod zúženie si však už vychutnáva lyžiarsky :)

 

Ďalšia lyžba v žľabe nemá chybu, ale skracujeme ju - spodné zúženie je už odtopené na skalu a my traverzujeme na širokú pláň doľava a ňou dlhým oblúkmi až pod žľab do Strážneho sedla = perfektný frírajd! Matúš v sedle ešte nebol a tak dávame krátky výšľap. Pohľad zhora na druhú stranu nás presviedča, že zaujímavejšie bude lyžovať späť a potom ďalším žliabkom nad Ľadové pleso. Výber nemá chybu, nadtopený firn krásne drží, ani sa nenazdáme a na Majlátke už dopĺňame pitný aj stravný režim :)
Bonbónikom na záver je lyžba Popradským potokom, potom lesom a nakoniec rúbaniskom až na parkovisko.

 

Zlobivá

Info:
Popis zjazdu zo Zlobivej: http://climber.skialpfest.sk/index.php?m=3&vm=5#Zlobiva - varianta A2
lyžované 24.03.2012

 

Rišo B.
 

Fotky Skialp: Zlobivá


Súvisiace články:

Diskusia
RE: Skialp: Zlobivá
sisa 11.04.2012
No vidis - ved aj ty si dobry pisar:-))))

RE: Skialp: Zlobivá
Riso B. 13.04.2012
Dakujem za kompliment :)

RE: Skialp: Zlobivá
martin 13.04.2012
ey Matúš! ten štvorkový komín na vrchol spomínal aj Plulík vo svojom reporte z hrebeňa... ja som to v lete traverzol nižšie vľavo - v lezečkách :)

RE: Skialp: Zlobivá
matus 13.04.2012
No ja som tam tu letnu trasu samozrejme videl a lezecky by to urcite umoznili .. ja som vsak mal iba skelety s mackami a cakan .. a tak som sa v komine citil bezpecnejsie. Plus som si tam hodil slucku do zabudnuteho vklinenca a druhy o ten nos na skale. V podstate som to skusal technicky. Potom som ale dosiel uz k platni sice nie strmej ale plochej a konciacej hranou. Tak som si povedal ze to predsa len necham na inokedy ..

Partneri

JM SPORT www.skyrunning.sk www.tatry.nfo.sk www.msslovakia.eu
www.sherpacaffe.sk Pavol Kuna sport.sk
www.scandinavia.sk www.scandinavia.sk www.tatryportal.sk
alkan.szm.com www.outdoorfilmy.sk
www.modralanovka.sk
www.montana.cz
©  Vetroplachmagazin 2007 - 2019  |  designed by MVM Trade s.r.o.
All rights reserved
Počet prístupov: 4380697