Skialpaktuál z Poľska - Hala Gasienicowa

25.04.2017
skialpaktual-z-polska-hala-gasienicowa

 Report z dní pondelok-utorok 24-25.04

V pondelok ráno sme po rýchlom spáde udalostí posledných dní zamierili do Poľska. Parkovisko pri ceste do Zakopaného s názvom Brzeziny sme našli bez problémov. Výpalnícka búdka v pondelok zamknienta a čo nás potešilo oveľa viac: hneď od auta parádna snehová nartostrada.

Vyšliapali sme zasneženou krajinou ako z "Mrázika" ku chate Murowaniec. Po občerstvení sme šlapali ďalej smer Kasprowy. Otvoril sa nám výhľad na okolité svahy a stali sme sa svedkami divadla ako partie Free borcov likvidovali posledné kúsky nepolyžovaného prašanu dosiahnuteľného zo sedačky.

Zrazu sme v dominantnom žlabe nášho výhľadu s názvom Krajny žlab zbadali dve čierne bodky ako sa rútia dole... boli prví (foto) Namierili sme si to rovno do Ľaliového sedla. Odtiaľ v silnom vetre po hrebeni cez Krajnú kopu do sedla a šup ho dole. To sme už boli asi štvrtá dvojka ale vôbec to nevadilo. V spodnej časti jeden z najlepších prašanov sezóny.

 

na_hrebeni_stovečka,_kamže_dnes?

 

Pod dojmami udalostí sme sa rozhodli akčne a zostali sme spať na chate. Pondelok večer bez rezervačky žiadny problém. Sami dvaja v šesťposteľovej izbe, 13 evri na osobu, jediný potrebný preukaz bol občiansky.

Utorok sa situácia zmenila. Celú noc fúkal silný vietor. Ráno sme zistili, že hore fúka stovka a stredisko nepremáva. To nevadilo ale celú noc bolo teplo a to už vadilo viac. V doline vetrík zase až tak nevadil a aj keď ten sneh už nebol to čo včera tak aspoň parádne fotopočasie nás odmenilo.

V žlabe ktorý sme lyžovali včera v prašane sme zbadali odtrhnutú lavínu. Pravdepodobne padla v noci, nuž ten vietor s oteplením menili situáciu veľmi rýchlo. Nebolo to túto zimu prvý raz... Aj v nedeľu sme šlapali ráno na Popradské po snehu, ktorý tam už po obede nebol...

Cestou dole z Murowanca sme nepoznávali cestu. Od včerajšieho dňa sa toho zmenilo veľa. V spodnej časti už bola brečka s množstvom kameňov...

Toľko rýchly aktuál, podmienky z neho už zajtra nebudú platiť...

Materiálu je toľko, že táto parádna oblasť si zaslúži poriadny článok...

 

A ozaj skoro by som bol zabudol: V Poľsku neexistuje sezónna uzávierka turistických chodníkov. Minulý rok síce koncom zimy vyhlásili provizórnu uzávierku kôli nedostatku snehu ale to bolo len dočasné. Pre skialpinistov tu platí iné pravidlo: mali by sa držať trás ktorými vedú letné chodníky...

 

Martin Bartoň

Fotky Skialpaktuál z Poľska - Hala Gasienicowa

Súvisiace články:

Diskusia

RE: Skialpaktuál z Poľska - Hala Gasienicowa
Marcel 25.04.2017
Sezona uzavera neplati,ale sražcovia striehnu či ideš popri značkovanej trase, ked nie tak dole si Ťa počkaju...

RE: Skialpaktuál z Poľska - Hala Gasienicowa
Martin R. (martinrepicky@email.cz) - 27.04.2017
Vymákli ste parádne. Ale aj NT sa na záver sezóny spučili a Ďumbiš pustil v pondelok podvečer bez škrtnutia až na Trangošku a horná tretina dokonca v prachu.Tak či tak vám tu dostupnosť VT tu z pod pustého hradu trochu závidíme a s každým reportom otierame slinku.

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk www.adamsport.eu Eshop davorin.sk JM SPORT Adam Sport - Kreuzspitze GT

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri