Skialpinizmus - Skialpový Popradský hrebeň - Vetroplach magazin

Skialpový Popradský hrebeň

06.05.2012
skialpovy-popradsky-hreben

Po veternej nedeli sa počasie umúdrilo a na Veľkonočný pondelok namiesto oblievania a ďalších tradičných činností štartujeme s Matúšom na Popradské pleso, opäť si vychutnať iné - tuhé skupenstvo vody.

Ako vždy - tipov kam ísť je viacero. Keďže nevieme, čo presne "povystrájal" víchor, pri pohľade do žľabu pod Nižnou Popradskou štrbinou na začiatku Mengusovskej doliny neváhame a podľa príslovia "lepší vrabec v hrsti..." ideme na vec.

Už v prvej štvrtine prišla dilema - žľab má odbočku doľava. Na dohľad v nej je mixový prah, tak sa púšťame tam. Prah preliezame zľava, sprava by mohol byť lyžovateľný...
Potom už len brodenie v prašane striedané s tvrdým až ľadovým vyfúkaným podkladom. A sme na hrebeni - najskôr vyzrieme cez štrbinu na druhú stranu, potom pokračujeme chvíľu doľava, pokiaľ je sneh - pustilo nás pod Popradskú vežu IV. To však zisťujem až doma, keď zakresľujem trasu.

Kým sme vyšli vrchnú časť, napriek cca -6°C slnko zmenilo čerstvý prašan na mokrý, navyše je veľa úsekov vypadaných, s hrudami zakrytými novým snehom. Jednoducho cvičisko lyžiarskej techniky :) Satisfakciou je, že mixový prah je s trochou obratnosti lyžovateľný, takže dávame celú líniu. A tešíme sa na ďalší deň, keď máme naplánovanú opäť chuťovku :)

Info:
prevýšenie 550 m po ústie žľabu, 35-45°, S3 (podľa klasifikácie Mira Peťa http://climber.skialpfest.sk), E2+, červený stredne ťažký až ťažký
lyžované 09.04.2012

Rišo B.

Fotky Skialpový Popradský hrebeň


Diskusia
RE: Skialpový Popradský hrebeň
09.05.2012
super

Partneri

JM SPORT www.skyrunning.sk www.tatry.nfo.sk www.msslovakia.eu
www.sherpacaffe.sk Pavol Kuna sport.sk
www.scandinavia.sk www.scandinavia.sk www.tatryportal.sk
alkan.szm.com www.outdoorfilmy.sk
www.modralanovka.sk
www.montana.cz
©  Vetroplachmagazin 2007 - 2019  |  designed by MVM Trade s.r.o.
All rights reserved
Počet prístupov: 4385338