Skialpinizmus - Skialptúra naopak, alebo ako sme nenalepili - Vetroplach magazin

Skialptúra naopak, alebo ako sme nenalepili

26.04.2013
skialptura-naopak-alebo-ako-sme-nenalepili

Horúce aprílové piatkové popoludnie, ľudia v tričkách, ja sa trepem mestom s lyžami v rukách, s lyžiarkami na batohu. V nechápavých očiach okoloidúcich otázka: Odkiaľ ten blázon ide?

 

Naopak! Ešte len idem :-) Na stanici sa už spolupáchatelia nervózne škeria, že do čoho sa to dali vtiahnuť. Tešia sa? Naopak! Vyzerá to na nervozitu z neznáma...

 

Lebo plán je jasný: cez deň je hic a sneh prehnitý, musíme ísť naopak, v noci to zamrzne! Najlepšie čo najďalej a čo najvyššie, aby sme to mali čo najkomplikovanejšie, čiže najlepšie na Kráľovu hoľu. Že zablúdime a medvede práve v noci behajú? Nevadí! Heslo dnešnej noci znie:

 

Zážitok nemusí byť pozitívny, hlavne že je intenzívny!

 

"Pozitívna“ nálada pokračuje v autobuse, keď meškáme už 10 minút: „A stihneme ten prípoj v Brezne?“ „Jasné, on na nás čaká!“ Naopak, nečakal, sviniar... No čo, ide sa domov? Aaale nie, okrem nás nadáva na zvolenskú SADku ešte jeden človek, to nás zbližuje a dohadujeme sa, že sa zložíme na taxík, keď už sme tu. A dobehneme ten bus.

 

Ideme rýchlo? Naopak, letíme nízko. Taxikár je ochotný spraviť všetko, čo horehronské výtlky dovolia. Miestami ideme 130 v protismere :-) Inak najlepšia taktika, ako výtlky preletieť. Bus chytáme pod Šumiacom, kam zachádza z hlavnej.

 

Už to bude dobré! A just nie, zas naopak! Jeden z nás sa bojí medveďov (ježííííš, aha nejaké oči tam v lese svietia!!!), druhému dáko nesadla večera, tretieho z večere zdúva a tak vo „všeobecnej pohode“ trávime 2 hoďky plazením sa k blikajúcemu červenému svetielku o 1000m vyššie.

 

Tam počko úplne naopačné ako v doline: hic, fénové vetríky, na oblohe hviezdy a medzi nimi oranžové D. Vyleštená stopa vedie do tmy. Sledujeme ju: takáto bude až na Čertovicu! Desať hodín večer, ideálny čas na jarnú hrebeňovku! Len prečo sa na nižšie partie hrebeňa valí z Liptova tá hmla???

 

Zatiaľ je to super, ale o chvíľu Bartková: odliepame, lyžujeme, tešíme! A zas naopak: o ďalšiu chvíľu sa lesom rozlieha trojhlasné: Do...............! Ja to................! Kuaaaaaaaaaaa! Do..... aj s ........................... kôrou! A je to, po tomto už dnes žiadne medvede nestretneme, všetky ušli aspoň do Poľska.

 

Ždiarske sedlo: naliepame! Ale kde, naopak, nenaliepame!!! Priekak ako hrom, ani náhradné pásy nie sú veľmi ochotné, tá vlhkosť z hmly sa zráža na sklzniciach, aj keď utierame ako besní. Nakoniec sa darí, ako tak, ale pôvodné pásy sú ako špongie.

 

Andrejcová: stopa sa stáča k útulni a našim smerom len starý, mokrý firn. No a čo, pohoda, veď smer je jasný! Naopak – miestami sa moceme ako choré vrany po tom lese, držkujeme v kôre, aj pás sa sem tam podarí strhnúť, zas rozháňame zver nepublikovateľným nadávaním :-) GPSko je to najcennejšie, čo máme.

 

Priehyba: morálka časti bojovej skupiny poklesla do mínusu, asi ju dorazili aj čerstvé medvedie stopy. Hlásime ústup z bojiska, žmýkame pásy, obúvame tenisky a po suchom asfalte tradáááá do Heľpy! Cestou sa rozvidnieva, za nami sa Mordor prevaľuje v chuchvalcoch cez hrebeň.

 

Od Heľpy po Bystricu si všetci kladú otázku: Kam tí blázni s lyžami idú, keď je tak teplo? A my sa len škeríme, lebo vieme že je to naopak, že my sa už vraciame! Plán bol síce trochu iný, ale inak zaujímavé zakončenie sezóny to bolo... :-)))

 

Spolupáchatelia: S+M+R (aby bolo jasné, komu poslať pokutu za porušenie návštevného poriadku)

 

 

Fotky Skialptúra naopak, alebo ako sme nenalepili


Súvisiace články:

Diskusia
RE: Skialptúra naopak, alebo ako sme nenalepili
Jaraba 26.04.2013
Ženskú dušu som identifikovala - podľa povedomých lyžiarok :-D

RE: Skialptúra naopak, alebo ako sme nenalepili
sisa 26.04.2013
ano - bola to parada - o 3:00 rano, tma ako v rohu, nevies kde si, okolo teba medvedie stopy a ich majitelia sa kukaju na teba z hustiny - sen kazdeho skialpinistu:-)))

RE: Skialptúra naopak, alebo ako sme nenalepili
jozos 26.04.2013
vyborny clanok (akcia). vdaka.

RE: Skialptúra naopak, alebo ako sme nenalepili
26.04.2013
Chic chi chi, niekto je naopak ale ja si myslím že takto to má byť:). Ochranári traste sa už Vám ani spať nedáme:).

RE: Skialptúra naopak, alebo ako sme nenalepili
sherpa 26.04.2013
ste uz teda mali tym taxom vyjst po ceste co najvyssie na KH. v tom jarnom firne v noci je to zabava, najma ked prehliadnes v zjazde nejaky ten spodar {citaj konar}.... :-) beriem to ako humornu prihodu prechodu hrebena, pretoze poznam aj take historicke prechody, kde sa lyze prenasali komplet na celej ceste.....

RE: Skialptúra naopak, alebo ako sme nenalepili
sisa 26.04.2013
ano-ta verzia prechodu hrebena - kde sa neda ist na lyziach sa vola Nizkotatranska stihacka:-)))

RE: Skialptúra naopak, alebo ako sme nenalepili
Jano 26.04.2013
K...f...v...t sa da aj bez orgazmu, ale nie je to ono. Ale nerusena sranda je tiez nieco.

RE: Skialptúra naopak, alebo ako sme nenalepili
jana 26.04.2013
:-D dobry clanok aj komentare k fot :)

RE: Skialptúra naopak, alebo ako sme nenalepili
alex luczcy 28.04.2013
skutocny zazitok, blahozelam

RE: Skialptúra naopak, alebo ako sme nenalepili
ivana 29.04.2013
fajne citanie, pobavilo:))

Partneri

JM SPORT www.skyrunning.sk www.tatry.nfo.sk www.msslovakia.eu
www.sherpacaffe.sk Pavol Kuna sport.sk
www.scandinavia.sk www.scandinavia.sk www.tatryportal.sk
alkan.szm.com www.outdoorfilmy.sk
www.modralanovka.sk
www.montana.cz
©  Vetroplachmagazin 2007 - 2019  |  designed by MVM Trade s.r.o.
All rights reserved
Počet prístupov: 4188659