Skialpinizmus - Veľkonočný skialpaktuál: Zlyžovanie Lomničáku - Vetroplach magazin

Veľkonočný skialpaktuál: Zlyžovanie Lomničáku

27.04.2011
velkonocny-skialpaktual-zlyzovanie-lomnicaku

          Ešte v Suldene, tuším po zlyžovaní Königspitze som po večeri nadhodil: "Keď sa vrátime, mohli by sme ešte skúsiť Lomničák." Matúš zabral na návnadu: "To by som šiel, ale len cez ďalší víkend." Keď som ešte zlanáril Martina, plán začal naberať reálne kontúry. V piatok sa dohodli podrobnosti a v sobotu niečo po pol siedmej vyrážame z parkoviska pri lanovke. Zjazdovka je bez snehu, tak pešo striedavo asfaltkou a chodníkom. Až nad Čučoriedkami prezúvame do lyžiarok a nahadzujeme pásy. S pár vypínaniami na Skalnaté pleso a ďalej do Lomnického sedla.

 

Sneh je mokrý, je teplo. Nad Kartárikom dáme prestávku, prelezieme šutrové pole a ďalej na pásoch po ľavej strane hore. Brečka je už len navrchu, spodok je firn a šmýka to. Asi v polke rezignujeme a dávame mačky. Traverzujeme k žľabu a poďho hore. 30 m pod vrcholom, v zúžení s reťazami je ľad a nad ním skaly, takže vyberáme cepíny. To isté sa opakuje na poslednom zúžení, toto miesto obchádzeme hrebienkom zľava - a sme hore. Je niečo po jedenástej.

 

Prechádzka po vyhliadke, chlapík zo stanice sa pýta, či máme dážniky naznačujúc, že sa chystá pršať. Po necelej polhodinke ideme dole - keďže obe zúženia sú nelyžovateľné, prvých 30 m napešo, ale pod reťazami už zapíname lyže. Lyžba dole v kašovitom snehu nemá chybu, zo žľabu traverzujeme doprava a rozbaľujeme do dlhých rýchlych oblúkov až nad Kartárik.

 

Tam je to zhora tiež výborné, od polky však pribúdajú hrudy padnutej lavíny, úzkym pásom vpravo sa to dá obísť. Traverz k spodnej stanici sedačky, pivko na Skalnatom plese, povinné zlyžovanie na Čučky, kde Matúš loví svoje a Maťove odložené "prezúvky", ešte chvíľu starými Čučkami a je koniec. Ostáva peší zostup do Lomnice plánujúc, čo dáme najbližšie...


Výborný popis cesty je na: climber.skialpfest.sk


Rišo B.

 foto: Martin J., Matúš O., Rišo

Fotky Veľkonočný skialpaktuál: Zlyžovanie Lomničáku


Diskusia
RE: Veľkonočný skialpaktuál: Lomničák
matus 27.04.2011
Hmm .. tak ten odkaz na climbera tu nemal byt. Hned sa rysuju dake dobre napady. Pekny clanok.

Partneri

JM SPORT www.skyrunning.sk www.tatry.nfo.sk www.msslovakia.eu
www.sherpacaffe.sk Pavol Kuna sport.sk
www.scandinavia.sk www.scandinavia.sk www.tatryportal.sk
alkan.szm.com www.outdoorfilmy.sk
www.modralanovka.sk
www.montana.cz
©  Vetroplachmagazin 2007 - 2019  |  designed by MVM Trade s.r.o.
All rights reserved
Počet prístupov: 4502317