Hrebeňovky pásovky jednodňovky 1.   Čertovica - Chopok

10.01.2009
hrebenovky-pasovky-jednodnovky-1-nbsp-certovica-chopokNízke Tatry:
                   Tak: začíname sériu pásotúr, ktoré sa dajú zvládnuť za jeden deň. Dnes to bude z Čertovice na Chopok. Aj keď vás prospekt na chatách v NT presviedča, že skialp desí kamzíky, nedajte sa odradiť. Určite ich stresuje menej ako štvorkolky či skútre.
                  Hrebeňovky sú fajn: čosi vydupete, potom oddych dole kopcom a zase hore-dole-hore-dole dolinami. Túto hrebeňovku sfušujete za 6 hodín aj s ciko-obedo-foto-oddychovými prestávkami. Výhoda tejto hrebeňovky? Samotná čertica Čertovica má veľa m.n.m., takže po vyšliapaní lyžiarskeho svahu ste na hrebeni „čoby dup“.

                    Tyčovanie je skvelé, dobré duše ho sem tam oklepú, preto ho vidieť aj v hmle. Stopa po predošlých skialpinistoch na hrebeni? Nedúfajte, sneh a fujak robia svoje. Ale tyčovanie nepustí. Bezpečne prevedie cez Rovienky, Kumštové sedlo a Králičku až na prvú chatičku. Štefáničku. Tam to chce oddych, lebo nasleduje „krížová“ cesta na Ďumbier ( 2 043 m n.m.).

                    V lete ide trasa popod vrchol kvôli erózii pôdy, ale v zime šup šup ku dvojkrížu. Kochajte sa okolím, maskujte udychčanosť. Hore pásy dole, ide sa lyžovať. Hurá do Krúpového sedla, mierny výšľap a zase dole do Demänovského. Cestu si nájdete, chce to obrák pomedzi tyče :) Chopok je vzdialený už len hodinku pásikovania, Kamienka Vás uvíta svojou omrznutou nádherou.

                    Chaty sú tu nahusto, a teda aj ľudí je hojnejšie. Ale kde-tu vidieť ešte aj dačo rohaté, chlpaté, hniezdo to má isto niekde v okolí Ďumbiera. Zazeralo to na nás, ale ani sa nepohlo ( primrzlo?)
Dúfam že vás fotky nabudia k pohybu a túto hrebeňovku skúsite. Užite si ju!

Martina Ševčíková

Fotky Hrebeňovky pásovky jednodňovky 1.   Čertovica - Chopok

Diskusia

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri