Karpos Alagna Plus Bermuda: outdoorové kraťasy

19.04.2022
karpos-alagna-plus-bermuda-outdoorove-kratasy

Tento výkrik skialpovej (alebo všeobecne outdoorovej) módy je pekným príkladom faktu, ako dnes už ozaj nikto nič negarantuje :-))) Lebo ešte nedávno by bolo dosť divné povedať, že si oblečiem v zime na výlet do prírody kraťasy (v prípade dievčat minisukňu). Navyše ak názov tohto konkrétneho modelu evokuje skôr leto na pláži ako zimné snehové radovánky. Ale móda je neúprosná a v tomto prípade je treba uznať, že je tu aj značná dávka logiky. Nielen kvôli móde ich stále viac ľudí nosí na túry pešie aj lyžie, ako vrchnú vrstvu k elasťákom. Výrobca ich ako ideál spomína napríklad na skialp ku pretekovej kombinéze alebo ku tenším nohaviciam z kolekcie Alagna.

Tiež som už po nich dlhšie poškuľoval, a to z viacerých dôvodov. Prvý je ten, že ak mi je v kombinéze niekedy zima na „podvozok“, trpí najmä zadok a zadná strana stehien. Prednej časti akosi zima nevadí a od kolien dole už je to zväčša v pohode. Dlhé nohavice Karpos Lyskamm , ktoré nosím väčšinou ako núdzovú vrchnú vrstvu, si síce porozopínam podľa potreby, ale aj tak mám furt pocit, že sa mi v nich „potia kolená“.

Aj ďalší pádny dôvod, overený praxou, som našiel: do voľného terénu nad pásmo lesa sa často nedostávam a viete aké pazúry a drápy majú naše lesy... A ešte keď sú zipsy rozopnuté. Podobná hrozba číha na Lyskammy úplne dole aj od hrán lyží a trčiacich konárov. Ale čiastočne aj od hornej klipsne, keďže je väčšinu času otvorená a pomaličky derie zvnútra. Takže kraťasy len po kolená by mali všetky tieto riziká eliminovať a teplotný komfort pritom zachovať. Nie náhodou používajú kraťasy už dlho v tréningu slalomu alpskí lyžiari.

Toľko teória, nasledovalo krátke skúšanie, či S, či M. To je o preferenciách, dal by som to osobne v oboch veľkostiach, no bral som radšej tie menšie, obtiahnutejšie. Kraťasy sú totiž čiastočne elastické, lebo v celom rozkroku aj na vonkajšej strane (za zipsami, s prepojením nad zadkom) majú všité pásy z pružnej látky, ktorá aj lepšie "dýcha". To je tá svetlá sivá farba. Najmä zboku preto niekedy trochu cítiť dobiedzajúci vietor. Vnútro stehien je ale v pohode a kríže sú chránené bundou.

Tá čierna väčšina materiálu kraťasov je z vetruodolnej látky, pod ňou je tenučký, ale hrejivý, zvonka prešívaný PrimaLoft a zvnútra podšívka v žiarivej žltej. Pás je vyvýšený, poriadny kus gumy je to. Širokú šnúrku na sťahovanie ani nepoužívam, netreba. Možno príde jej čas, keď guma zostarne. Podobný systém mám na bežeckých kraťasoch ( Karpos Quick Pants ) a tam je guma po troch intenzívnych ultrabežeckých sezónach zatiaľ v pohode.

Základom týchto kraťasov je ale ich univerzálnosť, alebo rýchla odstrániteľnosť a nahoditeľnosť, ak chcete :-) Takže samozrejme majú bočné zipsy (YKK) po celej dĺžke. Zapínajú sa logicky len zhora dole, pritom hore sú zagarážované. Podobne chránená je horná úvrať zipsu na vrecku na ľavej nohavici. To vrecko potešilo, je to ďalšia malá výhoda oproti dlhým Lyskammom. V batohu zaberú tak málo miesta, že ani neuvažujem, či ich pribalím.

Módna polícia je samozrejme neúprosná, takže pre pánov sú tu dve decentné farebné kombinácie. Mám tú „čiernejšiu“ - aj preto, lebo sa dokonale hodí k môjmu ostatnému outfitu :-) Pre chlapa výhoda aj tá, že na nich nevidno špinu a netreba ich tak často prať, že? Dámy majú viac na výber, okrem kraťasov aj sukničku, a samozrejme vo veselších farbách:

Používam Bermudy síce len pár mesiacov, zato ale intenzívne. Osvedčili sa v bukových mladinách a krovinách našich lesov pri skialpe aj pri zimnej turistike. Konáre sa po nich kĺžu, nezachytávajú sa. Dobre držia na tele, vrecko na ľavej nohe spoľahlivo slúži na nevyhnutné drobnosti, ktoré sú presne na dosah ruky. Dlhé Lyskammy nosím väčšinou ako poistku v batohu, ale už dávnejšie som ich nevytiahol. Poďakovanie za tieto kraťasy patrí dobre zásobenému vrútockému JM športu , dovozcom je samozrejme Davorin . Samozrejme, majú ich aj v MTHIKER é-šope ;-)

Rišo Pouš

Fotky Karpos Alagna Plus Bermuda: outdoorové kraťasy

Súvisiace články:

Diskusia

RE: Karpos Alagna Plus Bermuda: outdoorové kraťasy
Čendo 20.04.2022
Možno ich zopár bude aj na karpos-outdoor.com v záložke promotions so zľavou 30%

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri