Prvý skialp – Tatarkova varianta z Huncovského štítu

15.12.2015
prvy-skialp-–-tatarkova-varianta-z-huncovskeho-stitu

Začiatok skialpovej sezóny býva na Slovensku poznačený nedostatkom prírodného snehu a tak nás prvé výškové metre čakajú popri snehových delách na umelej nahráške. Čo sa týka pohorí, tak Vysoké Tatry väčšinou potrebujú na prvé oblúky vo voľnom teréne najviac centimetrov.

 

Piatok 11. decembra sľubuje príjemné slnečné počasie, takže trochu oneskorene zahajujem aj ja skialpovú sezónu. Z prvého skialpaktuálu na Vetromagu viem, že podmienky do Lomnického sedla sú prekvapujúco na toto ročné obdobie výborné a že vraj sa dá bez problémov až do Lomnice zlyžovať. Elko má už čo to tejto zimy odšlapané a tak mu väčšinu cesty na Skalnaté pleso pozerám na chrbát, dáme rýchle pivo a už si hľadáme cestu pomedzi skromne prikrytú kosodrevinu v Skalnatej doline.

Náš cieľ je Huncovský štít alebo Huncovské sedlo. Uvidíme podľa podmienok. V ústi žľabu nachádzame prešlapanú stopu, lyže idú na batoh a so silnejúcim slnkom v chrbte postupujeme rezko hore. Približne v polovici opúštame prešlapaný chodníček a bočíme doprava. Vidíme, že nejaká stará stopa je aj tu, tak hádam dôjdeme až na vrchol. Sneh ešte nie je úplne odmäknutý, no slnko naberá na intenzite. O motiváciu máme postarané. Nesmieme prepásnuť tie správne podmienky. Na vrchole máme vďaka Kurovi milú spoločnosť, poďakujeme za stopu, prehodíme zopár slov, občerstvíme sa a ide sa na to.

 

Pri_výšlape_v_hornej_časti

Sú to prvé oblúky zimy, takže ochotne prenechávam vedenie Elkovi. Stihli sme to akurát. Užívame si jarný firn v decembri. Priamo dole končí žľab prahom, radšej prechádzame nenápadné rebierko, prekonáme ľahko kľúčový traverz do vyústenia hlavného žľabu z Huncovského sedla a mierime zo slnka do tieňa Skalnatej dolinky. Tam nás však čaká vetrom ubitý sneh a miestami nepríjemná kôra. Nejako sa vyhneme nezakrytej kosodrevine a skalám. Po chvíli sme na zjazdovke, ktorá ešte nie je úplne upravená a stehná dostávajú zabrať. Čím sme nižšie, tak je to so snehom lepšie a lyže vypíname ozaj až úplne dole v Lomnici. Prvý skialp tak trochu inak, ako by sa čakalo.

 

 

 

Lukáš a Eliáš

 

Fotky Prvý skialp – Tatarkova varianta z Huncovského štítu

Diskusia

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Fórum

Odporúčame vidieť

Partneri