Skialpaktuál Žiarska dolina: nedeľa 27.1.

28.01.2019
skialpaktual-ziarska-dolina-nedela-27-1-

Rýchly, ľahký aktuálik pre tých, ktorí ignorujú začiatok pracovného týždňa. Lavínová štvorka je dávno minulosťou, dolina všetkých víta otvoreným ústím, odhrnutým parkoviskom a pri rampe snehovým mantinelom, už trochu ohlodaným.

 

Konečne raz je natiahnutá pekná stopa po modrej značke, len som nechápal, prečo sa aj tak všetci trepali hore dolinou po ceste. Aj rúbane okolo značky teraz ponúkajú možnosť na pár jemných oblúčikov. Až som sa divil, že ju ešte nik nevyužil. Zo značky bol výhľad aj do žľabov v západných svahoch Baranca a Holého vrchu. Zdalo sa podľa stôp, že už si to tade niekto dával. Ďalší smerovali hore.

 

 

Dolina nad chatou skoro až po hrebene bola bez vetra, slnko síce len preblikávalo cez potrhané mraky, ale difúzka hore nad Terasou bola len taká polohnusná, dalo sa... Na to, že celkom fajn nedeľa, nejako málo ľudí po doline. Turistov menej ako kurzistov. Možno sa báli po mostíku nad chatu prejsť :-)

 

 

Zato stopy poťahané kam len chceš - a komfortné. Pod Lúčnym sedlom síce zaviate, v strmom na Terasu a pod Smutným ale parádne koľajničky. Takisto do Malého Závratu a do Žiarskeho sedla. Na staršom, už sadnutom a poriadne stuhnutom megazáklade pár cm prášku. Niekedy aj noha v traverze trochu ustrelila, keď som nezasekol lyžu poriadne.

 

 

Jarný žľab Baranca aj kotlík pod Smrekom boli v permanencii hádam viac ako sedlá, ale v žľaboch pod roháčskym hrebeňom nik. Ešte je to tam nie veľmi isté. Inak len okolo Šarafiového vodopádu nejaké tie trhliny a základovečky maličké, aj to staršie. Viac nebolo vidno nič, čo neznamená, že z hrebeňa nezazerajú škodoradostné preveje a tak...

 

 

Lyžovačka klasicky roztriedená, podľa výšky: pod chatou na lavínisku a rúbaniach sa dal taký skoroprašan počmárať, nad chatou trochu hutnejší. V kotloch ufúkaný, kompaktný, rovnomerne rozložený sneh tak do 10 cm, úplne hore samozrejme hrkotavý ľad a klzké dosky. Dobré je to, treba ísť a provokovať pracujúci ľud fotkami na Fejsbúku.

 

Rišo Pouš

 

Fotky Skialpaktuál Žiarska dolina: nedeľa 27.1.

Súvisiace články:

Diskusia

RE: Skialpaktuál Žiarska dolina
Čendo 28.01.2019
Zatiaľ to teda vyzerá podľa nádielky snehu,že čierne bľesky tak rýchlo nevymeníš za kameňačky. :-)

RE: Skialpaktuál Žiarska dolina
Ripo 29.01.2019
No, ono to nie je len o snehu. Deň pretým kameňačky poctivo pracovali dobrých 10 hodín. Ľúto mi bolo brať nové do mordoru :-)))

RE: Skialpaktuál Žiarska dolina
Čendo 29.01.2019
Kde bolo tak?

RE: Skialpaktuál Žiarska dolina
Ripo 29.01.2019
Prezradím vo štvrtok ;-)

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri