Vysoké Tatry: Skialp Vysoká
23.03.2020
Je 18.3.2020. Netušil som, že v tejto sezóne pôjdem na Vysokú.
V danom čase sme plánovali prechod z Brnči na Žiarsku, ale všeobecne známy fakt nám túto udalosť prekazil. Za jeden deň ani za tri by sme to nedali. Nie sme Kilian, alebo Kubo - ani rýchlosťou, ani vekom. Sme pohodári a vychutnávači. Tatry sú sviatok, a ten sme si túto sezónu nechceli nechať ujsť. Tak vznikol náhradný program na jeden deň s akceptovaním súčasného stavu, a tým bola Vysoká.
Deň predtým som sa oholil, ideme predsa na návštevu Kráľovnej. Ráno o siedmej odstavujem na parkovisku Popradské, kde je možno päť áut. Po prekročení železničného priecestia cvakáme do lyží a známym chodníčkom v kombinácii s totálne ľadovou asfaltkou ťapkáme na Popradské. Na Majláthke funguje výdaj jedla a pitia cez okienko. Nič nám netreba, tak využijeme až na spiatočnej ceste.
Je slnečno a bezvetrie, ale v Zlomiskovej v tieni fajne. Do chvíle, kým nad Rovňou nevystúpime z hranice tiena a nezačneme sa dobrovoľne grilovať v kotli vo svahu pod Dračím sedlom. Znižujeme tempo, zvyšujeme príjem tekutín a zaraďujeme kochacie prestávky. Nad sedlom už konečne zľahka pofukuje, akurátne aby oschlo oblečenie a pritom človek neprechladol.
V Centrále ešte kúštik na lyžiach, ktoré striedame za mačky. Ťaháme sa vľavo, kde za skalným výbežkom zriaďujeme skidepo. Zvyšok ideme na mačkách ľavou stranou Centrálu až na SZ vrchol k vrcholovému krížu. Postupujeme pomaly. Firn miestami podrží, miestami sme po kolená v snehovej pokrývke. Treba sa koncentrovať. V tomto sklone už by to nebola sranda urobiť chybu. Využívame možnosti istenia.
Sme hore. Usmievame. Ani sa mi nesnívalo, že v tejto sezóne. O to som radšej. Chvíľočka ticha a výhľady do všetkých strán. Zostup k lyžiam je nemenej náročný ako výstup.
Pri cvaknutí do viazka sa cítim oveľa lepšie ako na mačkách. Nasledujúci zjazd bol fantastický. Rýchlo ubúdajúca výška nič nemení na kvalite snehu, ktorý v tom pekle udržal skvelú kvalitu až po mostík.
Na Majláthke si s bufkou cez nos a ústa prosím dve veľké kofoly, fazuľovú a samozrejme makovú štrúdlu. Pritom rozmýšľam, ako asi pôjdeme po tej ľadovej ceste, ale obavy sú zbytočné. Ľad trošku povolil, a tak bez prerušenia lyžujeme k miestu, kde sme zapínali. V určitom momente zastavujem, otáčam sa k Vysokej a ďakujem..
Čendo
Fotky Vysoké Tatry: Skialp Vysoká
Súvisiace články:
Diskusia
Top Články - za 30 dní
- Skialp prechod hrebeňom Nízkych Tatier ako oslava života – solo, nonstop (14.3.2022) (1651x)
- Lazová stovka 2022 – konečne zase normálna (766x)
- Na prieskume u susedov: Nagy-kő a Kis-kő (646x)
- Skialpové lyže OGSO Jaeger 80 (604x)
- Nonstop přechod Vlada ,,Gipsy” Tatarky. (576x)
- Skalky Chočských vrchov 3: Holica, Lúčanská Magura, Ostrô (569x)
- Pod Poľanou na cesťáku (560x)
- Karpos Alagna Plus Bermuda: outdoorové kraťasy (506x)
- Bokami Západných Tatier 2022 (497x)
- Rozlúčka s chlpatou sezónou na chlpatom snehu (487x)
Fórum
- Na bajku z Braniska do Sabinova
15.05.2022 - príspevok k diskusii
Jen bych po letech upozornil na fakt, že vedení zelené značky (a do Lačnova i červené) z Lačnovského sedla k rozcestníku Magura,sedlo vede nyní stejně... - Skialp prechod hrebeňom Nízkych Tatier ako oslava života – solo, nonstop (14.3.2022)
28.04.2022 - príspevok k diskusii
Paradny vykon! Drzim palce a vela zdravia! - Skialp prechod hrebeňom Nízkych Tatier ako oslava života – solo, nonstop (14.3.2022)
28.04.2022 - príspevok k diskusii
obdivuhodny vykon, klobuk dole a k tomu aplauz postojacky....a ide to aj bez kombinezy karpos, treba len moooc chciet. - Skialp prechod hrebeňom Nízkych Tatier ako oslava života – solo, nonstop (14.3.2022)
28.04.2022 - príspevok k diskusii
Kamo dobry si. Velka huzevnatost, obdivuhodne. Odkial si? - Skialp prechod hrebeňom Nízkych Tatier ako oslava života – solo, nonstop (14.3.2022)
28.04.2022 - príspevok k diskusii
Klobuk dolu :) - Lazová stovka 2022 – konečne zase normálna
25.04.2022 - príspevok k diskusii
Fotečky dáke, surové, neupravované, v balíčku priamo tu: https://uloz.to/tamhle/YChSL6CX479m/name/Nahrano-25-4-2022-v-7-48-33#!ZGZ1AmR2ATV1BJR1AzHmZGA... - Karpos Alagna Plus Bermuda: outdoorové kraťasy
20.04.2022 - príspevok k diskusii
Možno ich zopár bude aj na karpos-outdoor.com v záložke promotions so zľavou 30%