Karpos Miage
20.02.2021Niekomu to možno bude znieť japonsky alebo tak nejako, ale Miage je najdlhší taliansky ľadovec a zároveň najväčší európsky ľadovec pokrytý suťou. Tečie spod Mont Blancu do známej doliny Aosta a neďaleko odtiaľ každoročne v marci fičia aj jedny z najznámejších skialpových pretekov Pierra Menta. Takže je asi jasné, o čo tu ide: o najnovší prírastok do produktovej rodiny Alagna, ktorý vznikol ako výsledok spolupráce značky Karpos, firmy Polartec a spomínaných pretekov - vidno to aj na podšívke. Každý účastník Pierra Menty v r. 2021 by si ju mal nájsť v štartovacom balíčku. Slušný prezent :-) Karpos tvrdí, že je to najlepšia skialpová bunda, akú doteraz vyrobil. Hej, už na prvý pohľad a dotyk vyzerá „hi-tech“ a ako špičkový produkt aj nemálo stojí. To len ako upozornenie pre tých, ktorí najmä cenu riešia. Konkurentov som veľa nenašiel. Možno Dynafit Speed Insulation, Crazy Boosted Proof, Ortovox Col Becchei - ale s takým obrovským „batožinovým priestorom“ veru nič. No a práve preto, že na lyže tiež chodím v kadečom starom, čo nosím až do rozpadnutia, bol som veľmi zvedavý, čo je toto za čudo a ako sa v niečom takom kozmickom budem cítiť. Arktické počasie, ktoré u nás udrelo (akurát keď som bundu prvý raz obliekal), bolo ideálne na poctivé overenie marketingových textov výrobcu.
Prvý dojem, keď som ju mal v ruke a dal som ju na seba: ako ma toto malé a tenké nič môže zohriať??? Veď cez to svetlo presvitá :-) Ale zas viem, že zdanie často klame. Mám už nejaké skúsenosti s nohavicami Lyskamm ( TU ), a tie aj keď pôsobia podobne jemne a tenko, hrejú teda fest – väčšinou ich v batohu nosím.
Podľa parametrov na stránke výrobcu je Miage trošku teplejšia ako Lyskamm Evo, ale zároveň ľahšia ako Alagna Evo Plus. Tenučká, zbaliteľná do malého balíčka, do kapucne (asi 15x25 cm). Polartec poskytol dva svoje materiály na jednotlivé panely presne podľa potreby. Takže na prednej časti rukávov, na celom predku aj na chrbte je pružná, vetru odolná a čiastočne nepremokavá tkanina K- shell spojená s hrejivým (a ozaj kozmicky vyzerajúcim) materiálom Polartec Alpha Direct. Na bokoch, na zadnej časti rukávov, na kapucni a na spodnom pružnom leme je Polartec Hardface, ktorý lepšie dýcha a odvádza pot. A mal by byť odolný voči oderu.
Bunda má úzky strih, teda nikde neodstáva. Na toto som bol zvlášť zvedavý, lebo doteraz som nosil len také voľnejšie – najmä aby som pod ne (do vreciek na hrudi) pomestil pásy a najmä foťák, ktorý furt vláčim so sebou a chcem ho mať rýchlo na dosah, teda nie v batohu. Na dlhších výpadoch a pri väčšej zime aj nejakú tú fľašu s vodou a jedlo treba ohrievať... Takže najmä na veľkosť „batožinového priestoru“ a jeho použiteľnosť som sa zameral. Čísla na štítku hovoria jasne: 90% polyester, 10% elastan. Ako plavky :-) A ozaj – čo som napchal do vreciek, vošlo sa. Bundu síce vydulo, ale nemal som pocit, že by mi začala byť úzka na chrbte.
Vreciek je tu päť a poriadne hlbokých. V dolnej časti bundy sú zvonka dve veľké, sieťkované, siahajú až dole po pás, ich hĺbka je asi 20 cm. Ich využiteľnosť je samozrejme obmedzená bedrovým pásom batohu, ale nejaká buffka alebo niečo iné ploské sa tam dá strčiť vždy. Som zvedavý, či nezačnú časom odstávať, či sa nevyťahajú. Potom sú tu dve hlavné vrecká, kryté vertikálnymi zipsami. Takisto siahajú až dole, tam kam tie sieťkované, ale hore až po ramená. Na dĺžku (alebo hĺbku) majú teda skoro 50 cm (pri mojej veľkosti S) a to už je slušný „kombík“. Navyše v pravom vrecku je ešte jedno menšie pod extra sieťkou, aj malé uško je tam na zavesenie. Zipsy nie sú také dlhé ako má napríklad Alagna, ale dostatočné na to, aby sa tam pohodlne celá ruka vošla.
Dôležitá je kapucňa – pekne guľatá, nikde neodstáva, obopne hlavu. Či sa dokáže aj na prilbu natiahnuť, to som neskúšal. V kombinácii s vysokým golierom dobre ochráni. Hlavný zips, ak je zatiahnutý úplne hore, ohýba sa dovnútra, smerom ku krku (ak nie je kapucňa na hlave). Ale je zaparkovaný v garáži príjemnej na dotyk, tak mi nevadí a spolu s lemom kapucne je dobrou bariérou proti vetru či snehu, dobýjajúcemu sa za krk.
Rukávy – ich konce sú jediná väčšia farebná extravagancia na takmer úplne šedo-čiernej bunde. Sú ušité z tenšieho, elastického materiálu a podobne ako spodok bundy a kapucňa končia pružnou gumičkou. Zároveň sú dosť dlhé, aby poslúžili ako čiastočná náhrada rukavíc. Ale aj dosť tenké, aby nebol problém odhrnúť ich, keď som sa chcel na hodinky pozrieť. Nie každý a nie vždy musí nosiť gps-budík zvonka na rukáve, že?
Čo ešte? Celkovo je bunda strihnutá dlhšie, aby poriadne kryla aj kríže a aspoň pol zadku. Zniesol by som aj emko (pri 176 cm), ani by to nebol veľmi rozdiel – vďaka tomu aká je bunda elastická. Elko už by na mne asi viselo, ale najmä by asi bolo pridlhé. Spodok bundy ale pekne drží na mieste, nevyhŕňa sa. Komu by nevyhovovala dĺžka, dá sa v pohode podhnúť a drží aj tak. Čo je na pohľad najzaujímavejšie, to je tá žltá podšívka Alpha Direct – nie farbou, ale štruktúrou materiálu. Takisto ten pocit z kombinácie materiálov, rôzne odolných voči vetru – v arktickom vánku dosť rozdiel. Potom už len trvácnosť – tá sa takto na prvé použitia samozrejme odhadnúť nedá. Jemnosť materiálu hovorí skôr proti nej, ale dúfam, že moderné materiály aj v tomto pokročili. Namáhanejšie gate Lyskamm už tretiu sezónu odolávajú zákerným slovenským horským kriakom. Uvidí sa neskôr. Zatiaľ spokojnosť – už aj preto, že do rovnakej teploty dávam o vrstvu menej ako pod starú, o dosť hrubšiu bundu. Takže koho by toto čudo a aj iné výmysly od KARPOSu a SPORTFULu zaujali, treba ísť sem: https://www.davorin.sk A ak ste v Turci a blízkom okolí, tak sem: JM Sport Vrútky .
Rišo Pouš
Fotky Karpos Miage
Súvisiace články:
Diskusia
Podpor Vetroplacha
Top Články - za 30 dní
- 40. ročník Sherpa Rallye 2024 - Zbojnícka chata (1538x)
- Malý horolezecký manifest Ta33 (916x)
- Človečina, kl. V+, Zadný Popradský zub - Veľká Kôpka 2354m (791x)
- Štrbský štít 2385m. JV žlabom z Mlynickej doliny (770x)
- 12 chát tatranských podľa Vetroplacha (696x)
- Lyžiarsky prechod pohoriami Slovenska (693x)
- ŠUPka 2024 (662x)
- Pobeh hrebeňmi nad Brnčalkou (617x)
- Koruna Turca (210km, +10981m): nonstop sólo (610x)
- Mengusovský štít cestou popod sliepku s vajcom (598x)
Fórum
- Mengusovský štít cestou popod sliepku s vajcom
15.11.2024 - príspevok k diskusii
Vetroplach chodí v Tatrách po stopách Jarabej, tu už naozaj nikto nič negarantuje!!! - Mengusovský štít cestou popod sliepku s vajcom
12.11.2024 - príspevok k diskusii
Mám rada túto tvoju sériu článkov, už ma namotivovali viackrát :-) Popod kvočku sme šli vlani a po daždi tá polica nebola veľmi príjemná. Pri zostupe... - Zalámaná a Bystrická dolina: farebná šotolina
11.11.2024 - príspevok k diskusii
A to nevieš, čo mám ešte v zásobe! - Zalámaná a Bystrická dolina: farebná šotolina
11.11.2024 - príspevok k diskusii
takto si predstavujem bicyklovanie v raji. mrazi z predstavy, hreje z nadsenia. farby cez oci priamo do mozgu namiesat ten zivy koktejl pre dusu. musi... - ŠUPka 2024
28.10.2024 - príspevok k diskusii
Viac fotiek na stiahnutie na Zonerame: https://eu.zonerama.com/Vetromag/Album/12345584 - Spomienka...
17.10.2024 - príspevok k diskusii
Miro sa zvykol občas u nás zastaviť a porozprávať o svojich nových túrach. Vždy s obrovským nadšením, radosťou rozprával svoje zážitky z túr – vtedy s... - Spomienka...
14.10.2024 - príspevok k diskusii
RIP Mirko. Veru, vďaka za túto spomienku. Bol z rodiny od ženinej strany. Škoda, že sme Mirko už nestihli čo-to pohobľovať u nás v "Tatroch"... Je mi ...