Odkiaľ sa dá na Martinské hole na pásoch?

27.02.2022
odkial-sa-da-na-martinske-hole-na-pasoch-

Podmienky sa odspodku postupne vinou denného tepla zhoršujú, ale len pomaličky, lebo v noci to mrzne na kosť a cez deň to (aspoň v tieni) veľmi nepovoľuje. Zo Strání: hneď od mostíka to síce vyzerá, ale radšej treba vyniesť takých 400 m za prvú zákrutu, vystavenú slnku. Tá je ešte celá vytopená, nedá sa to obísť (pod ňou tiež ešte treba na kúsku prenášať). Až nad ňou už pohoda definitívna, to jediné odtopené miesto nad prvou skratkou sa zatiaľ dá obísť. Potom aj vyššie, v tých strmších rovinkách pod delom, kde je síce čistý ľad, ale bez kameňov, sa prejsť dá. Hore aj dole - zatiaľ.

Nad_druhou_serpentínnkou_ešte_toto,_ale_dá_sa_to_zatiaľ_obísť.

Nad delom začína dominovať na rovinkách a v tieňoch premrznutý, ale aj cez deň normálny sneh, v strmších a k slnku otočených, otvorených miestach cukrový kašan. V tieňoch to už lepí.

Rovinky_a_tiene_(vľavo)_suché,_strmšie_a_viac_do_slnka_otočené_kašan.

Po výleze na asfaltku pod Kalužnou: popri ceste, popri mantineloch sa dá, ale špinavo a kamienkami pomakované, pešiakmi rozchodené. Lepšie je preskočiť cestu a prekľučkovať pomedzi bukovú mladinu - stopa parádne natiahnutá a pešiaci majú vedľa vlastnú, tak je aj hladká. Vyššie v dospelom lese sa síce obe stopy spájajú, ale to už je na rovine a miesta dosť.

Lepšie_je_preskočiť_cez_cestu_do_stôp:_rovno_hore_pešia,_doprava_lyžia._Obe_tvrdé.

Kto chce šliapať od Studničky, teraz je tam logicky miesta na parkovanie o dosť menej (a snehu o doooosť viac) - rampa ledva trčí spod snehu. Ale stopy vyleštené, vytvrdené, smerom popri okraji Priekopských holí hore na hrebeň na Zázrivej. Smerom na Dlhú lúku len bežkárska stopa.

Na_Studničke:_mrte_snehu,_tak_miest_na_parkovanie_trochu_menej._Ale_aj_pod_zákrutou_sú_nejaké.

Kto by chcel ísť hore z nižšieho sedla pod Hradišťom, tam je samozrejme parkovacieho miesta viac. Cesta za bránou prehrnutá až na hlinu, ale stredom sa dá a za zákrutou sa podmienky rapídne zlepšujú, aj keď tade teraz asi nešiel nik - žiadna stopa.

Zo_sedla_pod_Hradišťom_na_pásoch_nešiel_už_dlhšie_nik,_treba_hneď_ísť_viac_doprava,_mimo_značky.

Po žltej (alebo radšej povedľa, lesom) už snehu hoodne ubudlo, ale stále sa dá komfortne, bez veľkého kľučkovania. Od smerovníka Ráztoky už snehu mrte, ale zase žiadna stopa, na chlpato tade už dlhšie nešiel nik. Zato pešia stopa tvrdá ako betón.

Tak len toľko, ak by cez týždeň sa niekomu zažiadalo, napríklad len po práci, ako je to v týchto končinách bežné... :-)

Rišo Pouš

 

Fotky Odkiaľ sa dá na Martinské hole na pásoch?

Súvisiace články:

Diskusia

RE: Odkiaľ sa dá na Martinské hole na pásoch?
V.Calkovsky (calkovsky1@post.sk) - 27.02.2022
Z Bystričky od otočky autobusu asi 150 m pesi a potom prejsť doprava na luku. Na peso treba prekrizovat tankovu cestu. Po zltej značke opatrnejšie prvych 100 m, potom snehu v pohode. Dokonca sa este da prejst snehovym mostikom aj potok. Na Humience bez problemov.

RE: Odkiaľ sa dá na Martinské hole na pásoch?
Ripo 28.02.2022
Paráda, vďaka za doplnenie!

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri