Skialp Val Roseg: Piz Mandra 3090m.

09.02.2024
skialp-val-roseg-piz-mandra-3090m-

Švajčiarsko - Horný Engadin - St.Moritz - Pontresina - Val Roseg

Piz Mandra je vrchol nachádzajúci sa v hrebeni medzi Chalchagnom a Morteratschom. Je to pomerne známy skialpový kopec, aj keď 90% ľudí na neho vystúpi z opačnej strany v smere od Val Morteratsch, a následne zlyžuje dole do Val Rosegu.

Celá táto oblasť je určitou formou prírodnej rezervácie, kde je predovšetkým úplne zakázaná poľovačka. Skialpinisti majú v lese určené koridory, v ktorých by sa mali pohybovať, v teréne vyznačené nie je nič, iba na mape...

Kto by chcel ísť s lyžami na Mandru z doliny Roseg, tak odporúčam ponoriť sa do terénu približne v miestach, kde bežecká stopa križuje cestu a nachádza sa tam miesto s krmelcami pre vtákov. Odtiaľto sa stúpa popri potoku, neskôr strmo vľavo hore, potom lúkou s ojedinelými stromami, a neskôr už nad pásmom lesa po nekonečných pláňach. Táto túra je pomerne bezpečná aj v zložitejšej lavínovke, a preto som si ju obľúbil hlavne v coronálnej zime 2021, keď veľa snežilo a fúkalo a snehová situácia bola nebezpečná.

Počas celého cca 1200 metrového výstupu sa dá vyhýbať nebezpečným miestam a na lyžiach pekne vyšliapete až na samotný vrchol Mandry.

Celá táto túra sa samozrejme dá predĺžiť a skombinovať s ďalšími vrcholmi, ako sú napríklad susedný Chalchagn alebo Misaun. To už je na každého výbere a možnostiach. Ku článku pripájam záznam na Strave s jednoduchým najkratším výšľapom z Val Roseg a s návratom rovnakou trasou. Pod článkom si nájdete odkliky na ďalšie skialpové túry vo Val Roseg. Možností je tu veľa, ale sú to v podstate všetko túry, kde už treba trošku natiahnuť krok. Aj preto najobľúbenejšími túrami v oblasti ostávajú tie, na ktoré sa nastupuje z hornej stanice lanovky na Corvatschi... (San Gian, Chaputschin)

 

Martin Bartoň

 

Piz_Mndra_v_strede,_na_vrchol_sa_s_lyžami_stúpa_z_opačnej_strany

 

 

Fotky Skialp Val Roseg: Piz Mandra 3090m.

Súvisiace články:

Diskusia

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri