Skialpaktual Žiarska dolina 29.1.2011

31.01.2011
skialpaktual-ziarska-dolina-29-1-2011

          Sneženie nejako Tatry zas obišlo, ale ten milimeter aspoň prikryl ľad na ceste, takže tá je už od parkoviska šliapateľná komfortne, len paličku niekedy niet do čoho zapichnúť. Aj z konečnej autobusu by sa dalo, keby nie posyp. Nad chatou je to až po Rázcestie pod Homôľkou prepletanie kosodrevinou, ale pohodové, horšie je to tadiaľto smerom dolu, ešte tak meter snehu treba. A je to už miestami vydraté, pár nadávok na čerstvo odkryté skaly sa nieslo dolinou...

 

Nad kosodrevinou v Závratoch aj pod Smutným a Žiarskym sedlom to vyzerá krásne bielo, ale to len čerstvý prídel prachu z utorka a stredy zakryl skaly, takže oblúčiky treba robiť s veľkou opatrnosťou. Bolo vidieť pár držkopádov cez neviditeľné konáre a kamene.  Ale skôr na plochých svahoch, žľaby v pohode. V kotline zima ako v ruskom filme, v závere doliny hicovalo slnko, sneh ťažký, ráno miestami aj kôrka na ňom, okolo obeda už sa na južných svahoch lepil na lyže.

 

Všade bol na sobotu hlásený druhý stupeň, len v Západných Tatrách just tretí – malé splazy bolo vidieť všade - na severných aj na južných svahoch, najviac pod tmavými skalami, otočenými na juh. Ale väčšina ich pochádzala spred pár dní, do víkendu už ten čerstvý sneh trochu sadol a držal pod lyžami aj v strmších svahoch.

 

Po ceste dolu som ešte odskočil pozrieť zamrznutý Šarafiový vodopád, ale snehu málo, nazad k chate som sa spustil radšej na pásoch. Cesta dolu v pohode, uchodená, nič netrčalo spod snehu. Kúsok nad parkoviskom sa ešte oplatí zblízka obzrieť jaskynku so zaujímavými „stalagmitmi“.

 

Rišo Pouš

 

Fotky Skialpaktual Žiarska dolina 29.1.2011

Diskusia

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri