Všetci do Žiarskej, samo sa to nepolyžuje!

19.12.2015
vsetci-do-ziarskej-samo-sa-to-nepolyzuje-

V názve je zneužitý výrok nemenovaného horského (z)vodcu - zo stredy tuším, ktorý sprevádzal jeho provokačné fotky na FB, v tejto klimatickej a snehovej mizérii až neuveriteľné. Niekomu sa to chodí cez pracovné dni... Takže v sobotu sa očakával v Žiarskej nával, fotky olajkovalo pol národa.

 

Od parkoviska sa už vďaka výdatnému lejaku nedalo, ale asi po kilometri by to už šlo - nebyť bordelu po ťažbe dreva. Luxus to bol až od mostíka pod chatami Zoja  a Zora - pár cm utlačeného polosuchého firnu, po krajnici aj sem tam stopa. Za nami hmla, nad nami mraky, ale presvitajúca modrá dávala zhora prísľuby - po nočnom fronte sa malo vyjasňovať!

 

Nad chatou stále nad nulou, ale stopa tvrdá, pomimo chodníka samozrejme prepadák až do trávy, s kôrkou na vrchu (tešíme sa na zjazd).

 

 

Na Terasu celkom v pohode, v kosodrevine v najstrmších pasážach už bolo mierne prituhnuté. Z horného okraja "zjazdovky" natiahnutý široký traverz a následné trochu klzké cikcaky kosovkou až k late. Tá ukazovala stále svojich 40. Ale tam, na horizonte, sa to definitívne roztrhlo a nad hlavami sa gýčovito zamodrelo. A začalo piecť. Takže do Smutného sedla komfortne po tvrdom, na ktorom bola asi centimetrová vrstva natopeného firnu. Ozaj som sa začal tešiť na prvé tohoročné oblúky. Tešilo sa stále viac ľudí, začínali sa rojiť dookola a čmáraníc pribúdalo.

 

...a_pod_Smutným_sedlom_usilovne_trénuje

Zbežný pohľad do kotla Veľkých Závratov (od Príslopu po Smutné sedlo): ozaj všetky žľaby použiteľné, v niektorých pod Kopami už sa tuho pracovalo. Smutné a Lúčne pokreslené, tam sa aj tuho trénovalo :-) Hore ani vánok, pohľad na oravskú stranu, ešte panenskú, ide sa nazad, čas tlačí.

 

Vršok zo Smutného vyzeral dobre, len miestami sa to ešte prepadávalo, aj na šutre treba dať pozor, dole už lepšie, no a štrikovanie pomedzi kosovku z Terasy, to bol samozrejme masaker, veľa zosúvania a niektorí si lyže radšej zniesli. Horná časť zjazdovky lepšia, dolná síce polyžovaná, ale extrémne prepadavá, bez základu, jasné. Odtlačky od rití a prilieb časté. Smerom k chate zákerné šutre pod snehom, nahrnutým pluhovaním.

 

Západ slnka, začalo prituhovať, ráno to bude na kosť, čistý ľad. Ale treba ísť! Čo keď sa to do vianoc roztopí? Predpoveď hlási teplo a teplo, lebo inverzie :-(

 

Rišo Pouš

Fotky Všetci do Žiarskej, samo sa to nepolyžuje!

Súvisiace články:

Diskusia

RE: Všetci do Žiarskej, samo sa to nepolyžuje!
Jano 22.12.2015
Riso, tak skuseny chlap a veris, ze vsetko co je biele, je aj sneh.

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri